Comisia Europeană subliniază că soluțiile prietenoase cu clima pentru refrigerare există în prezent, iar în supermarketuri se folosesc deja pe scară largă hidrocarburi ca sistemele pe propan (R290) și sisteme cu CO₂ (R744). De exemplu, instalațiile comerciale de mari dimensiuni pot folosi CO₂ în sisteme complexe și robuste, iar aparate de tip plug-in pot rula eficient pe propan. Astfel, retaileri mari au profitat de aceste tehnologii provenite din sectorul industrial și le-au adaptat rețelelor sale, obținând beneficii tangibile la capitolul emisii și costuri.
În România, retailerul Lidl România a anunțat la finalul lui 2025 atingerea cu mult înainte de termen a țintelor sale de tranziție ecologică. Potrivit raportului de sustenabilitate, 100% din centrele logistice ale Lidl România utilizează acum exclusiv refrigeranți naturali (CO₂ sau hidrocarburi), iar 81,7% dintre magazine folosesc sisteme de refrigerare „naturale” – față de obiectivul internațional inițial de 40% din magazine până în 2030. Aceste schimbări majore nu doar reduc imediat amprenta de carbon a companiei prin eliminarea HFC-urilor care contribuie puternic la schimbările climatice, ci modernizează și eficientizează operațional fluxurile de răcire. Similar, Kaufland România a introdus și utilizează sisteme de recuperare a căldurii de la echipamentele de răcire și utilizează CO₂ și propan ca refrigerant în 37 dintre magazinele pe care le operează în România, conform raportului său de sustenabilitate. De asemenea, Penny/REWE are o țintă CO₂ pentru magazine noi și fac renovări doar cu agenți frigorifici CO₂ și propan. În plus, au modernizat depozitul din Ștefăneștii de Jos pe CO₂ și recuperare de căldură și au obținut astfel o reducere de 28% în consumul de energie.
Pentru factorii de decizie, exemplele de mai sus trimit un semnal că firmele pot fi motoare ale schimbării prin investiții proprii, dar chiar și-așa politicile publice ar trebui să le susțină – fie prin stimulente fiscale pentru echipamente „verzi” și eficiență energetică, fie prin standarde de achiziții publice care preferă refrigeranți cu GWP redus.